Budatétényi Rózsakert - Hárosi-Duna - Sáriék; 2025. május 27.

2025. május 27-én tizenkilencen gyűltünk össze a Budatétényi Rózsakert bejáratánál, hogy megtekintsük a virágzó rózsákat, majd sétáljunk egyet a Duna-parton. Sokakat csábított az is, hogy utána a Kalmár-Család közeli, kellemes pihenő-kertjében vendéglátás ígérete is kecsegtette a túrázókat.
Galéria
Rózsakerti sétánkat Kalmár Béla egy kis összefoglalóval vezette be, melyben megemlékezett a Kert alapításának és gazdagításának két legfontosabb személyiségéről: Márk Gergelyről és Dr. Kováts Zoltánról. Mindketten 1923-ban születtek, és mintegy 50-60 éven keresztül a rózsa- és dísznövény-nemesítés volt a fő céljuk. Dr. Kováts Zoltán a szárazságtűrő virágfajok nemesítésének nagy szakértője volt.
Márk Gergely pályáját 1950-ben az akkori György-villa kertjéhez csatlakozó Kertészeti Kutatóintézetben kezdte, és fontos ambíciója volt a történeti rózsafajták összegyűjtése, egy ún. "Rozárium" (magyarul rózsakert) létrehozása, melyben a régi magyar fajták mellett a 60-70 éve nemesített fajták, valamint a kultúrtörténeti érdekességek is megtalálhatóak. Jó érzékkel érezte meg, hogy a közönség-érdeklődés a rózsakertészet iránt nemcsak a "szenvedelmes" kertészeket, hanem a pártfunkcionáriusokat is elviszi a rózsakiállítás megtekintésére. Így felvethette az illetékeseknek azt az ötletet, hogy jó lenne egy, kifejezetten a rózsák bemutatására alkalmas kertet létesíteni. Az ötlet 1963-ban vált valósággá, a Rózsakertet Dr. Ormos Imre kerttervező-tájépítész egyetemi tanár tervezte meg, és az évente megrendezett Rózsakiállítás több tízezer látogatót vonzott.
A kert alapterületét is megnövelték és így a kis domb védelmében álló terület 5 hektáros lett. Ezzel egyidejűleg funkciói is kibővültek: látogatható díszkert is, de ugyanakkor génbank is, a termesztésből kiszorult, elfeledett fajták őrizője. A fekvés igen fontos, mert a rózsák kényes jószágok; szeretik a napsütést, de a túl meleget nem, a párásság gombabetegségeket okoz, ha túl hűvös van nem fejlődnek. "Márk Gergely nemesítői munkásságát fémjelzi a több mint 600 törzskönyvezett fajta...A legnagyobb szakmai sikerét Rómában, a kereszténység fennállásának 2000. évfordulója alkalmából megrendezett versenyen aratta, ahol "Árpádházi Szent Erzsébet emléke" rózsája a „Futó és parkrózsa” kategóriában aranyérmet nyert."
A Kertben kellemes pihenőpadok és árnyas fák kínálnak enyhülést a betérőknek, és néhány szobor is fellelhető. Nagyon kimerítő elemzést kaptunk Buda István szobrász túratársunktól Medgyessy Ferenc szobráról, valamint az "Ülő nő" című alkotásról, Tar István szobráról. Sajnos a Kertben elhelyezett modern épület, melyben az Agrártárca egyik háttérintézménye foglal helyet, nem emeli annak fényét, és a dolgozók autóinak parkolását sem sikerült megoldani.
Szép, színes, illatos rózsákról való benyomásokkal sétáltunk le a Duna-partra, ahol az ártéri erdőben kellemes sétát tettünk. A merészebbek még egy ingó stégre is átmásztak, hogy onnan figyelhessék, ahogy a kacsák az úszást gyakorolják kicsinyeikkel.
Ezután a Duna-telepen áthaladva felkapaszkodtunk a dombra, ahol egy kellemes kerti partiban lett részünk. Az üdvözlő tömény alkoholos italokhoz jól esett Erika csodálatos sós kiflije. Tizenheten ültünk asztalhoz, így egy kis időbe telt, míg a kitűnő gulyásleves, melyet Sári csupa sovány húsból készített, felmelegedett. Ezalatt pihentünk kicsit, megfigyeltük Béni teknőst, aki egy tányér salátát előttünk kebelezett be, majd mi is asztalhoz ültünk. Volt akinek jutott a repeta-levesből, de a nagy fazék leves mind egy szálig elfogyott. Ezután túrófánk következett házi lekvárokkal, de aki akart, kaphatott pecsenyezsíros kenyeret (Béla is sütött ez alkalomra kenyeret) uborkával, paradicsommal. Desszertként különböző finom sütemények kerültek elő: Groó Dóri almáspitét sütött, Szabó Ica kétféle zserbót. Szomjas torkát ki-ki finom borokkal vagy sörökkel öntözte.
Mikor már mindent megettünk és megittunk, sürgős teendőinkre hivatkozva megköszöntük a kiváló, gondos vendéglátást Sárinak és Bélának, és a 15 vendég utáni mosogatást hátrahagyva hazaszéledtünk.
Kb. 5-6 km-t sétálhattunk ragyogó, napsütéses, kissé szeles időben.
Köszönjük Sebestyén Sárinak és Kalmár Bélának a szervezést és a kitűnő, emlékezetes vendéglátást, a szép napot!
Összefoglalta: Gombos Katalin