PKE nyugdíjas túra: Horány és Alsógöd, 2024. szeptember 3.

Alsógödről komppal Horányba mentünk. Először a horányi Meteor Erdei Telepet és kis múzeumát látogattuk meg Szántó Judit, a telep szakosztályvezetője kalauzolásával. Kis büfészünet után - visszatérve Alsógödre - a Duna-parton sétáltunk. Átmentünk a Gödi-szigetre, ahol úsztunk a Dunában. A hőségben jólesett megmártózni a szokatlanul meleg, de hűsítő vízben. Kényelmesen, légkondícionált, emeletes vonaton utaztunk haza.

Galéria

 

Ismerkedés az Erdei Teleppel és hűsölés a Duna-parton

2024. szeptember 3-án tizenheten kirándultunk a Duna mellett. Először Alsógödre vonatoztunk, kellemes, hűs vonatban, majd rövid gyaloglás után egy fürge kishajó átvitt bennünket Horányba. A tűző napon már várt ránk vezetőnk, Szántó Judit.

Ő a Meteor Természetbarátok Turista Egyesülete (Meteor TTE) egyik szakosztályának, a Szigetmonostori Erdei Telepnek a szakosztályvezetője. Az Erdei Telep (továbbiakban Telep) a Duna-parton van Horányban, mely Szigetmonostorhoz tartozó üdülőfalu.

Miután letelepedtünk az árnyas fák alatt az Emlékezés Ligete és a Makrisz Agamemnon által készített emlékmű közelében, Judittól rengeteget megtudtunk a Telep jelenéről és múltjáról. Az idén 96 éves  Telep története még az 1920-as évek végére nyúlik vissza, amikor a TTE először bérelt, majd később megvásárolt egy 8 h nagyságú területet, hogy tagjainak lehetőséget teremtsen a szabadidő kollektív és tartalmas eltöltésére a természet közelében. A területen egyszerű hajlékokat ( gyakorlatilag sátrakat) emeltek, valamint megteremtették a minimális infrastruktúrát, (kút, konyha, WC), és tavasztól őszig a hétvégéket és a szabadságot a természetben, társaságban, közösen töltötték el.

Tekintettel arra, hogy a Szentendrei-sziget déli részén vannak a főváros vízigényét kielégítő kutak, és a Telep ezek közelében helyezkedik el, területe alatt is húzódik a Fővárosi Vízművek kezelésében levő gyűjtőcső.  Ilymódon ehelyütt a nagyobb építkezés nem kívánatos, ezért a rendszerváltás után is megmaradt a retro "lakópark".

Egymást követő nemzedékek nőttek fel a Telepen, ahol nincs autós közlekedés és a kisebb gyerekek is biztonságosan járkálhatnak egyik helyről a másikra. Ma már a sátrak helyett faházak állnak, kisebbek, nagyobbak, mind a természetbe illesztve. A homokos talajon az óriási fák és az aljnövényzet vígan nő, és sok állat, madár él a területen.  A Duna közelsége miatt kézenfekvő fürdőzés és evezés mellett van játszótér,  foci- és strandröplabda-pálya, lehet ping-pongozni, és a Telep-lakók sok érdekes programmal és versennyel szórakoztatják magukat és vendégeiket; pl. Ki mit tud?,  jelmezverseny (karnevál), sakktorna, filmvetítés, előadások, beszélgetések. A nyugodt, békés, ott jártunkkor csendes Telep nemcsak egy hely, hanem sokaknak életforma. Nem mindenkinek való ez, de aki ebbe nőtt bele, felnőtt korában is szívesen látogatja ezt a nyugodt, békés, gyerekbarát helyet.

Megtekintettük a Telep Múzeumát is, amely korábban az 1990-ben megszűnt Munkásmozgalmi Múzeum (MM) fiók-múzeuma volt. A MM megszűnése után sok anyagot elvittek onnan a jogutód Nemzeti Múzeumba, de kerültek be újabb emlékek, tárgyak, és a közelmúltban sikerült egy új, harmadik helyiséget is kialakítani a korábban raktárnak használt épületben. A szobányi kiállítóhelyeken ráismerhettünk a magunkéhoz hasonló, a szocializmus éveiben használt eszközökre, sport és kemping felszerelésekre. A legújabb részben a Telep egykori lakójának, Lukács Ágnes, festőművész, grafikus, a Trefort utcai gimnázium tanárának, az "Auschwitzi női tábor" című rajzsorozat  alkotójának a Telepre  örökül hagyott képeiből látható kiállítás.

Megköszöntük Szántó Juditnak a nagyon érdekes és sok részletre kiterjedő vezetést és a közeli vendéglátó helyen megpihentünk, ettünk-ittunk és erőt gyűjtöttünk a továbbiakhoz. A tűző nap miatt módosult az eredeti terv és inkább a Duna-parti sétát választottuk. A kishajóval átpöfögtünk Alsógödre, és megszemléltük a forrást, amelyet Gróf Széchenyi István fiáról, gróf Széchenyi Ödönről neveztek el. Az ifjú Széchenyi, aki a közlekedés szinte minden ágával foglalkozott és hajóstiszt volt a végzettsége, 1867. április 6-án indult el Pestről a Dunán, „Hableány” nevű lapátkerekes folyami luxusgőzhajójával, hogy Párizsig hajózzon, és részt vegyen a Párizsi Világkiállításon. Meg is érkezett, május 18-án, és kikötött a központban, a Iéna-hídnál.

Nevéhez fűződik a honi tűzvédelem megszervezése. Ez olyan jól sikerült, hogy később a török szultán megbízta, hogy magyar mintára hozza létre a török tűzoltóságot. Ezért jutalmul később oszmán pasa lett, és Tűzpasa névvel emlegették.  

Az árnyas parti sétányon elmentünk az ELTE Botanikus kertje, a felújítás miatt bezárt Huzella kert mellett, és Gödre érve, mivel a szárazság miatt alacsony a Duna vízállása, száraz lábbal átkeltünk a Homok-szigetre. Itt a kellemes, árnyas parton megpihentünk, egyesek úsztak, mások csak  a begázoltak a kellemesen hűs vízbe.

A gödi állomásról a vonat gyorsan visszavitt bennünket a fővárosba. Annak ellenére, hogy egy újabb kánikulai nap volt, kellemes környezetben, jól telt az idő, és kb. 5,5 km-t sétáltunk is.

Köszönjük a Meteor TTE Erdei Telepen a vezetést Szántó Juditnak!

Köszönjük a szervezést és a gödi vezetést Párkány Erzsinek!

Összefoglalta:  Gombos Katalin

Archív: